Gazeta Internetowa|:: Archeolodzy odnaleźli w Smoleńsku ludzką kość


Archeolodzy odnaleźli w Smoleńsku ludzką kość

Na miejscu katastrofy prezydenckiego Tupolewa pod Smoleńskiem polskim archeologom udało się odnaleźć ludzką kość oraz metalowe elementy samolotu - informuje Radio ZET powołując się na swoje źródła w prokuraturze. Znalezisko zostało przekazane rosyjskim prokuratorom prowadzącym śledztwo w sprawie katastrofy z 10 kwietnia.Grupa dwunastu polskich archeologów, na czele której stoi prof. Andrzej Buko, rozpoczęła w środę prace na terenie, gdzie 10 kwietnia doszło do katastrofy samolotu Tu-154M.
Miejsce katastrofy zostało podzielone na kwadraty, które będą sukcesywnie przeczesywane. Każdy z nich zostanie przebadany niezwykle czułym wykrywaczem metalu, który pokazuje nawet na jakiej głębokości leży dane znalezisko. W ten sposób już udało się odnaleźć kilka niedużych części metalowych. Ludzką kość odnaleziono na powierzchni przeszukiwanego terenu. Polscy archeolodzy mają status biegłych rosyjskiej prokuratury i wszystko co znajdą przekazują rosyjskim prokuratorom - informuje Radio ZET

Zakres prac polskich ekspertów, które mają potrwać do 27 października, obejmie dokładne przeszukanie powierzchni terenu, prospekcję z użyciem wykrywaczy metali oraz wykonanie planigrafii i dokumentacji znalezisk. Na miejscu zostanie założona siatka geodezyjna, która pozwoli z dokładnością do 1 centymetra przeszukać miejsce nie tylko bezpośredniego upadku samolotu, ale także jego dalsze obrzeża. Nie będą prowadzone wykopaliska.
Wyniki i końcowe podsumowanie prac archeologów - jak poinformowała Naczelna Prokuratura Wojskowa - trafią najpierw do prokuratury rosyjskiej. Prace polskich ekspertów wykonywane są formalnie w ramach działań prokuratury rosyjskiej, po złożonym w maju przez polską prokuraturę wojskową wniosku o pomoc prawną w tej sprawie. Raport z prac archeologów - według prof. Buko - ma być przedstawiony polskiej stronie w drugiej połowie listopada.
Uzupełniające oględziny miejsca katastrofy mają na celu - jak napisała polska prokuratura we wniosku o pomoc prawną do Rosjan - "odnalezienie ewentualnych pozostałych szczątków ofiar, fragmentów samolotu, jego wyposażenia oraz ruchomości należących do osób znajdujących się na pokładzie".
(MK)

Pielgrzymka rodzin ofiar do Smoleńska (zdjecia: 20)


Internetowy poradnik | kopia zapasowa www | prawdziwie życie