Gazeta Internetowa|:: Pełnomocnik czterech rodzin ofiar katastrofy smoleńskiej chce przesłuchania Putina i Ławrowa


Pełnomocnik czterech rodzin ofiar katastrofy smoleńskiej chce przesłuchania Putina i Ławrowa

Bartosz Kownacki, pełnomocnik czterech rodzin ofiar katastrofy smoleńskiej, chciałby przesłuchań Władimira Putina, Siergieja Ławrowa i Radosława Sikorskiego. Mówił o tym w Kontrwywiadzie RMF FM.- Należy zadać pytania o rozdzielenie wizyt Tuska i Kaczyńskiego w Smoleńsku. Jeśli przesłuchania urzędników niższego szczebla nie dadzą odpowiedzi, pojawi się konieczność przesłuchania Putina i Ławrowa - mówił Kownacki, pełnomocnik rodzin Bożeny Mamontowicz-Łojek, Grażyny Gęsickiej, Sławomira Skrzypka i Tomasza Merty.
- Nie wykluczam takiego przesłuchania, jak i nie wykluczam przesłuchania choćby ministra Sikorskiego czy ministra Arabskiego. To są jakby naturalne czynności, które powinny być wykonane w śledztwie i jeżeli zajdzie taka potrzeba, nie doszukiwałbym się w tym jakiejkolwiek sensacji. Przykład może być taki, że przecież są przesłuchiwani pracownicy kancelarii prezydenta, którzy byli w Katyniu, a nie mają szczególnych informacji na temat samej katastrofy - tłumaczył Kownacki.

- Na tym etapie mam minimalne zaufanie do prokuratury. Mam pewne wątpliwości, mniej lub bardziej istotne, ale nie mam żadnych dowodów, by działała pod dyktando Rosji. Jest co najwyżej przez Rosję ograniczana - ocenił dotychczasowy przebieg śledztwa Kownacki. Stwierdził jednak, że wczorajsze wystąpienie Andrzeja Seremeta "miało charakter polityczny". - Politycy mają do tego prawo - dodał.
Kownacki uważa, że "budowanie rzeczowej hipotezy (na temat przyczyn katastrofy - red.) jest przedwczesne ze względu na brak szeregu istotnych dowodów". Poinformował także, że z telefonów ofiar rodzin, których jest pełnomocnikiem, nie było po rozbiciu się samolotu żadnych połączeń ani SMS-ów.
Pytany o ewentualne ekshumacje ciał ofiar katastrofy nie wykluczył takiej możliwości. - Przez sześć miesięcy te rodziny, które nie były w Moskwie, nie były pewne, czy pochowano ich bliskich - mówił Kownacki. - Jeżeli protokołów, nie tylko protokołów z sekcji, ale również protokołów z oględzin i protokołów z zamknięcia trumien nie będzie, to na pewnym etapie być może nawet prokuratura z urzędu będzie zobowiązana podjąć czynności - uważa pełnomocnik czterech rodzin ofiar katastrofy.
(PG)
Zapisy z Tupolewa (zdjecia: 41)


Internetowy poradnik | kopia zapasowa www | prawdziwie życie